Symbolen är ett kvitto på att DiiA har testat och godkänt DALI-enheten

Värt att veta om…Dali-2 och D4i

DALI står för ”Digital Adressable Lighting Interface”

 
Att reglera ljuset är idag en självklarhet men det blir mer vanligt att man även vill koppla upp belysningsarmaturerna emot ett system där man individuellt kan kommunicera med armaturerna och även utläsa information om till exempel funktion och status. För att kunna göra det behöver varje driftdon i armatur kunna adresseras så att systemet vet vilken armatur som ska dimras, tändas, släckas eller diagnostiseras.
 
I ett digitalt driftdon finns möjlighet att lägga till kommunikation och information som kan utläsas i ett uppkopplat system. För att det ska fungera bra har det standardiserats ett digitalt protokoll där en allians specificerar kraven på ett digitalt driftdon och vilken data som kan hämtas. Att använda ett standardiserat digitalt protokoll innebär att fabrikat på driftdon inte har någon betydelse utan alla talar samma språk och går att användas tillsammans i en belysningsanläggning.
 
Dali-2
Ett digitalt programmerbart driftdon förkortas DALI som står för ”Digital Adressable Lighting Interface” vilket innebär att driftdonet är anpassat för att kopplas upp mot ett system med ett standardiserat digitalt protokoll för ljusstyrning och kommunikation.
 
DALI Alliance, DiiA, godkänner komponenter och ser till att rätt data finns och kan hämtas i ett DALI-driftdon som då får använda DALI-symbolen som är ett kvitto på att DiiA har testat och godkänt DALI-enheten.
 
För att en anläggning med DALI ska fungera med att skicka data och hämta information behövs dels en två-tråds buss och en strömförsörjning som ser till att det finns spänning så kommunikationen kan transporteras.
 
I Dali-2 finns det även minnesplatser för att mata in produktinformation, få ut energimätning och antal brinntimmar. Det finns inget krav på att dessa minnesplatser ska vara aktiverade men kan göras när driftdonet programmeras för viken armatur den ska monteras i.
 
Minnesplats 251 Produktinformation: Produkt ID, leverantör och kanske även systemeffekt. 
 
Minnesplats 252 Energimätning: Mäta förbrukning och även rapportera aktuell effekt. 
 
Minnesplats 253 Diagnostisk data: Antalet brinntimmar, tändningar och nätspänning.
 
Om data från minnesbank 251, 252 och 253 skall vara aktiverat, i ett Dali-2 driftdon, behöver det beställas innan belysningsarmaturen tillverkas. Det måste fyllas i samband med att Dali-2 drivdonet programmeras till vilken typ av ljuskälla den ska driva.
 
 
D4i
För att kunna koppla upp en Dali-armatur trådlöst behöver det även finnas en strömförsörjning, den kan vara extern (Dali-2) eller inbyggd (D4i). 
 
D4i-driftdon är avsedda för användning i en fristående belysningsarmatur med till exempel inbyggd Dali-sensor. När det gäller D4i-don har de alltid inbyggd strömförsörjning och data från minnesbank 251, 252 och 253 är alltid aktiverat och ifylld.
 
Notera: Om en belysningsarmatur med ett D4i-drivdon används i en anläggning med extern strömförsörjning måste den inbyggda strömförsörjningen inaktiveras för att inte störa kommunikationen.
 
Det blir till exempel praktiskt att använda D4i driftdon i utomhusarmatur för att strömförsörja kommunikationsnod och eller sensor. Eftersom D4i drivdonet också måste certifieras med rätt standard behövs för utomhusarmaturer en anslutning för kommunikationsnod och sensor, den kopplingspunkten är av fast fabrikat, Zhaga, så att det skall vara gemensam standardkontakt, Book18”. En belysningsarmatur med D4i driftdon och monterad Zhaga Book18 sockel monterad kan olika fabrikat av kommunikations- och sensorlösningar anslutas.
 
Belysningsarmaturer med Zhaga-sockel och D4i-driftdonets inbyggt med aktiva strömförsörjning skall certifieras och godkännas för att få använda den officiella symbolen för Zhaga-D4i:
 
 
Sammanfattning
Minnesplatser för till exempel produktinformation, få ut energimätning och antal brinntimmar finns både i DALI-2- och D4i-driftdon. De är obligatoriska för D4i-driftdon men är frivilliga för DALI-2 driftdon. Om dessa minnesplatser önskas behöver man säkerställa att det aktuella DALI-2 driftdonet får dem implementerade vid tillverkning. 
 
DALI-2  D4i 
Part 251   Frivillig   Krav 
Part 252   Frivillig   Krav 
Part 253   Frivillig   Krav 
Symbolen är ett kvitto på att DiiA har testat och godkänt DALI-enheten